Z historie Sokolské chaty v Deštném

Chata byla zakoupena v roce 1945 přičiněním tehdejšího jednatele Sokola pana Petra Sysla. Byla to vlastně menší hospodářská  usedlost, jejíž největší výhodou byla a dodnes jistě je poloha na horské stráni s překrásným výhledem.

Po koupi chaty bylo nutné budovu opravit tak, aby mohla sloužit pro hromadné ubytování a co nejlepší využití. Do Orlických hor směřovaly pracovní brigády a členové Sokola dle možností pracovních i finančních chatu upravovali a opravovali. Budova tak postupně dostávala podobu horské boudy a v letních i zimních měsících byla a dodnes je využívána ke sportovním soustředěním i k odpočinku. Chata je i nadále dle finančních možností neustále zvelebována a naší snahou je, aby se v ní návštěvníci cítili co nejlépe.

Péče nebyla věnována jenom samotné chatě, ale i jejímu okolí. V létě můžete posedět u ohniště, zahrát si míčové hry na hřišti za chatou a v zimě má chata svůj lyžařský vlek.

Většina údržbářských prací se provádí na pravidelných brigádách, kterých se účastní jak členové Sokola, tak i ti, kteří chtějí chatu navštěvovat.

Od počátku je základním principem existence Sokolské chata spolková činnost. Většina činností spojených s provozem a údržbou chaty je prováděná dobrovolnicky a zdarma. Stalo se dobrou tradicí, že správci Sokolské chaty jsou vybíráni z řad členů naší TJ a jejich rodin.

Od jara roku 2008 tak mají chatu na starosti manželé Radek a Lenka Jelenovi. Snažíme se být důstojnými pokračovateli odkazu předchozích správců a nadále "Sokolku" zvelebujeme tak, aby se tu všichni návštěvníci cítili co možná nejlépe.

Do budoucna bychom rádi realizovali přístavbu nových koupelen. Vše ale záleží na naší finanční situaci a také na ochotě členů TJ i ostatních příznivců chaty.

Nelze na tomto místě vypsat jména těch, kteří se ve svém volném čase podíleli a podílí na přestavbě a zvelebování chaty, ale všem patří obrovský dík za tuto záslužnou práci, práci od srdíčka.

(čerpáno z knihy "Černilov - minulost/současnost")

Sokolská chata - pokoje: